سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۷

دومین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی بازآفرینی شهری برگزار شد

دومین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی بازآفرینی شهری با محوریت " از نوسازی تا بازآفرینی شهری پایدار" و " انتقال تجارب برتر بازآفرینی شهری همدان" به صورت وبینار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین؛ دومین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی بازآفرینی شهری با سخنرانی محمد سعید ایزدی عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا همدان با تشریح تجربه بازآفرینی شهری در شهر همدان برگزار شد.

ایزدی عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا همدان در این نشست گفت: سیاست بازآفرینی شهری دربرگیرنده نگرش و اقداماتی جامع و یکپارچه به منظور ارتقای کیفیت زندگی شهری و قابلیت زیست پذیری شهرهاست.

وی خاطرنشان کرد: بازآفرینی شهری رویکردی نوین از سیاست‌های توسعه و نوسازی شهری است و در ایران نیز با آسیب شناسی سیاست‌ها و برنامه‌ها و تداوم روند تنزل کیفیت زندگی در بخش‌های گسترده ای از شهرها، به ویژه کلان شهرها، تدوین سیاست های نوین برای ارتقای کیفیت زندگی به ویژه در محدوه ها و محلاتی با ناکارآمدی های گسترده در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت.

وی ادامه داد: سیاست بازآفرینی شهری در این دوره به عنوان اولویت اقدام در ساماندهی شهرها با رویکرد محله محوری و مشارکت مردم مطرح و با تدوین و تصویب سند ملی، برنامه جامع اقدام مشترک و راه اندازی ستاد ملی آغاز گردیده است. گفتنی است؛

در این نشست در خصوص زمینه‌های شکل‌گیری سیاست بازآفرینی شهری در ایران و جهان توضیحاتی ارائه شد و سخنران نشست به معرفی اهداف، ارکان و برنامه‌هایاجرایی این سیاست و مروری بر برنامه های اجرایی در دو مقیاس"محلات هدف "و"شهر و محدوده‎های هدف" به معرفی اقدامات به عمل آمده در اجرای این سیاست در شهر همدان پرداخت. همچنین پیاده راه خیابان بوعلی، بازآفرینی میدان مرکزی شهر و پیاده راه خیابان اکباتان از جمله اقدامات دهه نود در حوزه ارتقاء قلمرو عمومی، باز زنده سازی محلات و مراکز محلات گلپا، حاجی و کبابیان از جمله اقدامات بازآفرینی در مقیاس محله است که در این دوره مورد بررسی قرار گرفت. لازم به ذکر است؛ دبیرخانه انتقال تجارب برتر بازآفرینی شهری منطقه 4 کشور(شامل استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان ، همدان و قزوین) در شهر قزوین مستقر است.

تصاویر مرتبط