سه‌شنبه ۱۳۹۳/۱۰/۰۹

حبيبي، معاون امور عمراني استاندار قزوين:

احداث پارکينگ طبقاتي سعدالسلطنه تهديدي براي بافت و بناهاي تاريخي نيست

برخلاف برخي نظرها اجراي اين طرح تهديدي براي بافت و بناهاي تاريخي قزوين محسوب نمي شود.

 

 

 

قزوين-ايرنا- معاون هماهنگي امور عمراني استاندار قزوين با اشاره به آغاز عمليات احداث پارکينگ طبقاتي سعدالسلطنه از سوي شهرداري، گفت: برخلاف برخي نظرها اجراي اين طرح تهديدي براي بافت و بناهاي تاريخي قزوين محسوب نمي شود.

منوچهر حبيبي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: ساخت اين پارکينگ با توجه به مصوبه کميسيون ماده 5 که عالي ترين مرجع تصميم گيري در حوزه شهرسازي است، صورت مي گيرد.

وي از کميسيون ماده 5 به عنوان کامل ترين ترکيب فني و تخصصي در هر استان ياد کرد و گفت: استانداري، راه و شهرسازي، شهرداري و شوراي اسلامي شهر، نظام مهندسي ساختمان، ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي و جهاد کشاورزي در اين کميسيون عضويت دارند.

اين مسوول در خصوص مخالفت مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان با احداث اين پروژه نيز گفت: پيش از اين مديران قبلي ميراث فرهنگي با اصل اين موضوع که احداث پارکينگ طبقاتي است موافقت کرده بودند و معماري و نحوه ساخت آنرا نيز تاييد کرده اند.

حبيبي با بيان اينکه مديريت استان اگر بيشتر نه اما کمتر از ميراث فرهنگي نيز به فکر مراقبت از بافت و بناهاي تاريخي قزوين نيست، اضافه کرد: احداث اين پارکينگ با حضور کارشناسان مربوطه در کارگروه هاي تخصصي بررسي شده و ضوابط فني آن نيز به دقت موشکافي شده است.

اين مسوول اضافه کرد: با توجه به برپايي نماز جمعه در مسجد النبي(ص) قزوين، از مدت ها پيش ايجاد پارکينگ در محوطه اين محل احساس مي شد و اين موضوع يک نياز ضروري بود، ضمن اينکه حفظ بافت تاريخي و توجه به ميراث فرهنگي بدون شک يک اصل و جزو اهداف مهم مديريت استان است.

وي يادآور شد: پارکينگ طبقاتي سعدالسلطنه به ارتفاع ساخته نمي شود، بلکه در زير زمين احداث مي شود و به لحاظ بصري مشکلي براي اين بناي تاريخي و همچنين مجموعه تاريخي سعدالسلطنه که در مجاورت آن قرار دارد، ايجاد نمي کند و با بهره برداري از آن مشکل توقفگاه خودروها در اين منطقه تا حدود زيادي حل مي شود.

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار قزوين با بيان اينکه بايد احيا و مراقبت از يک مجموعه تاريخي را با درنظرگرفتن مولفه ها و شاخص هاي مختلف مورد بررسي قرار دهيم و از يک زاويه به موضوعات نگاه نکنيم، گفت: اقدامات ارزشمندي در راستاي احيا و مرمت مجموعه تاريخي سعدالسلطنه و ساماندهي دولتخانه صفوي صورت گرفته است که نبايد از آنها چشم پوشي کرد.

وي با اشاره به اينکه شرکت پست براي ساماندهي مجموعه دولتخانه صفوي تخليه شده و سالن هاي ورزشي مجموعه تختي و مدرسه موجود در اين محوطه نيز تخليه خواهند شد، اظهار کرد: اين موضوع نشانه عزم مديريت استان براي احياي بافت تاريخي و توجه به ميراث فرهنگي است.

اين مسوول همچنين اظهارکرد: اتخاذ تصميمات ضد و نقيض در حوزه ميراث فرهنگي نمي تواند حافظ بافت و بناهاي تاريخي باشد، بلکه توجه به اين حوزه بايد منطقي و براساس خرد جمعي و کار کارشناسي باشد.

حبيبي با تاکيد براينکه نگاه مديريت استان بر موضوعات مختلف بخشي و جزيزه اي نيست، اظهارکرد: براي پرداختن به موضوعات مختلف از جمله در حوزه ميراث فرهنگي بايد تمام ابعاد و جنبه ها مورد بررسي قرار بگيرد که در اجراي اين پارکينگ طبقاتي، رعايت شده است.

حبيبي در پايان خاطرنشان کرد: در کنار حفظ بافت تاريخي و مراقبت از بناهاي ارزشمندي که ميراث فرهنگي و ماندگار ما به شمار مي روند، بايد به رفاه و آسايش حال شهروندان و توسعه شهر نيز توجه داشت، در غيراين صورت شاهد ايجاد مشکل براي مردم خواهيم بود.

در پي آغاز عمليات اجرايي ساخت پارکينگ طبقاتي سعدالسلطنه از سوي شهرداري قزوين که در مجاورت اين بناي تاريخي و مجموعه سراي تاريخي سعدالسلطنه قرار دارد، روز گذشته جمعي از شهروندان قزويني دوستدار ميراث فرهنگي با حضور در محل احداث اين پروژه، مخالفت خود را با اين طرح اعلام کردند و آنرا تهديدي براي بناهاي تاريخي ياد شده دانستند.

 

 

تصاویر مرتبط