پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۲۰

به همت حوزه معاونت شهرسازي و معماري شهرداري قزوين؛

نشست هم‌انديشي ساماندهي بلوار آيت اله ابوترابي قزوين برگزار شد

نشست هم انديشي ساماندهي بلوار آيت اله ابوترابي به همت حوزه معاونت شهرسازي و معماري شهرداري قزوين و با حضور جمعي از ساکنان و کسبه اين محور و کارشناسان شهرسازي در سالن اجتماعات قائم منطقه 2 شهرداري قزوين برگزار شد.

 

نشست هم انديشي ساماندهي بلوار آيت اله ابوترابي به همت حوزه معاونت شهرسازي و معماري شهرداري قزوين و با حضور جمعي از ساکنان و کسبه اين محور و کارشناسان شهرسازي در سالن اجتماعات قائم منطقه 2 شهرداري قزوين برگزار شد.
سياست‌هاي شهرداري با همراهي مردم تدوين مي‌شود
فرزانه نظري پور، معاون شهرسازي و معماري شهرداري قزوين گفت: ساماندهي سه محور بلوار صنعت، آيت اله ابوترابي و بوئين زهرا در برنامه کاري شهرداري است.
به گزارش روابط عمومي حوزه معاونت شهرسازي و معماري شهرداري قزوين؛ نظري پور در نسشت هم انديشي ساماندهي محور آيت اله ابوترابي که با حضور جمعي از ساکنان و کسبه اين محدوده در سالن اجتماعات قائم منطقه 2 شهرداري قزوين برگزار شد، افزود: طرح مصوب اوليه بلوار آيت اله ابوترابي به دليل زياد بودن عرض محور نتوانست محقق شود و در نهايت پروانه ساخت نيز در اين محدوده صادر نشد.
وي با اشاره به پيگيري هاي استاندار قزوين مبني بر ساماندهي محور آيت اله ابوترابي با همراهي شهروندان،کسبه و اصناف از طريق جلسات هم انديشي، بيان کرد: ساماندهي اين محور با در نظر گرفتن موقعيت جذب گردشگري و مجتمع هاي پذيرايي و نيز انتقال و جابجايي مشاغل مزاحم شهري صورت مي گيرد.
معاون شهرسازي و معماري شهرداري قزوين اظهارکرد: عملياتي کردن طرح ها در کميته هاي راهبردي صورت مي گيرد و سياست هاي کلي با استفاده از نظر مردم تدوين مي‌شود.
معضلات شهري با همراهي مردم حل مي‌شود
محمدرضا صديقي، عضو شوراي اسلامي شهر قزوين در اين نشست گفت: اگر امروز معضلي به نام ترافيک سنگين، کمبود پارکينگ و ... داريم جز با مشارکت مردم شهر حل نخواهد شد.
صديقي افزود: باغستان سنتي در گذشته مايه افتخار قزوين بود که امروز اين باغستان محدود شده است و اگر رسيدگي کارشناسي نشود اين ميزان کمتر هم خواهد شد.
وي ادامه داد: اگر مشکلي داريم به نام موقعيت نامطلوب ميدان ميوه و تره بار، ساماندهي نشدن ورودي ها شهر و ... که چشم هر بيننده اي را آزار مي دهد، حل اين معضلات در گرو تلاش و همکاري دوجانبه شهرداري و شهروندان است.
صديقي با اظهار اينکه شوراي اسلامي شهر عزم بر اين دارد تا بتواند مشکلات را حل و فصل کند، گفت: در محور بوئين زهرا پلي وجود داشته که تا 50 سال پيش فعال بوده و اکنون نيز تجهيز کارگاه شده است و در تلاشيم تا بتوانيم آن را احياء کنيم.
صديقي درباره ساماندهي محور آيت اله ابوترابي نيز به برگزاري جلسات متعددي با حضور استاندار اشاره کرد و گفت: اين جلسه هم انديشي برگزار شد تا مالکان و شهروندان نظرات و ايده‌هاي خود را منعکس کنند تا تمام خواسته‌ها بررسي شود و انشا ا... بتوانيم به نتيجه اي قابل قبول و کاملي برسيم.
وي ادامه داد: اگر قرار است به دليل عمليات عمراني يک درخت قطع شود بايد 10 نهال به جاي آن کاشته شود تا باغستانها  به عنوان ميراث گرانبهاي گذشتگان حفظ شود.
پروژه‌ها با مشارکت شهروندان اجرايي مي‌شود
کيومرث فدايي فر، مديرمنطقه يک شهرداري قزوين گفت: در گذشته هيچگونه مشارکتي در اجراي پروژه هاي شهري صورت نمي گرفت ولي چند سالي است که شهرداري با مشورت و مشارکت مردم در طرحها مي خواهد مشکلات را حل و فصل کند.
 وي ادامه داد: امروز کاربري‌هاي موجود در محور آيت اله ابوترابي بيشتر شامل مشاغل مزاحم است و اين موضوع بايد بررسي کارشناسي شود، نه اينکه مشکلات ديگري براي کسبه و ملاک در آينده پيش آيد.
پارسا مهر، مشاور طراحي ورودي‌هاي شهر قزوين نيز درباره موضوعات مطروحه گفت: اگر بخواهيم مشاغل مزاحم شهري را که خيلي هم لازم و ملزوم زندگي شهري است ساماندهي شود بايد به تمام نقاط ضعف و قوت آن توجه کنيم.
اسماعيلي، دبير کميسيون طرح تفصيلي اداره كل راه و شهرسازي با اظهار اينکه ورودي شهرها پيشاني شهر محسوب مي شوند، ادامه داد: با توجه به اينکه شهر در احاطه باغستان است بايد در طراحي ورودي ها محاسبه شده عمل کرد.  
دبير کميسيون طرح تفصيلي اداره كل راه و شهرسازي با اعلام اينکه در شهر قزوين عملا بيش از يک دهه است که 5 مشاور شهرساز تراز اول کشور بر روي ساماندهي محور هاي ورودي شهر کار کرده اند، افزود: متاسفانه هيچکدام از آنها عملي نشد و کليه طرح ها روي کاغذ ماند و در نهايت شاهد ساخت و سازهاي غير مجاز از سوي مردم بوده ايم.
اسماعيلي به طرح ساماندهي 3 محور بلوارهاي صنعت، آيت اله ابوترابي و بوئين زهرا اشاره کرد و گفت: تاکيد استاندار قزوين بر برنامه ريزي مردم محور مي تواند ضمانت اجراي آن باشد.
وي با اعلام اينکه ساخت و سازهاي غير مجاز صورت گرفته در باغستان هاي شهر که در شان شهر نيست، افزود: استفاده از نقاط قوت طرح هاي قبلي و نظرات مطروحه در جلسات و ... است  تا بتوانيم طرحي در خور شان شهر و شهروندان طراحي و اجرا کنيم.
دبير کميسيون طرح تفصيلي گفت: طول محور بلوار آيت اله ابوترابي 2/7 کيلومتر است و به سه پهنه يک، از دروازه تهران قديم تا تقاطع جديد الاحداث در داخل محدوده مصوب شهر ، پهنه دو از تقاطع جديد الاحداث تا سه راهي پلي وينا و پهنه سه از سه راهي پلي وينا تا ورودي شهر الوند منتهي مي شود. 
اسماعيلي نيز ادامه داد: نظرات ساکنان و کسبه بررسي کامل خواهد شد تا طرح نهايي با کيفيت بيشتر و نقايص کمتر به اجرا برسد.
ديدگاه هاي ساکنان و شهروندان
يكي از نمايندگان مغازه دار (در و پنجره ساز) نيز گفت: 20 سال پيش براي پلمب مغازه ها آمدند و پيشنهاد داده شد که در ازاي طرح هاي ساماندهي که در نظر دارد 36 سال پيش مغازه سرقفلي خريداري شده و قرار بود معوض داده شود و 33 سال است که مغازه ها فعال هستند و تعدادي تخريب شده و بنياد مستضعفان اين مغازه ها را واگذار کرده است.
وي ادامه داد: تعدادي از اين مغازه ها شبانه تخريب شده است و بنياد مستضعفان مي گويد ما مجوز از شهرداري داريم و اکنون در محدوده شهر واقع شده ايم  که حدود 70 واحد مغازه دار کوچک هستند.
وي بيان کرد: اجازه ندهيم به هر نحوي که مي خواهند بسازند و نسبت به طرح نماي مناسب و.... ايجاد شود و در مورد خدمات و فروشگاهي و نمايشگاهي و.... ساماندهي و ضابطه مند ساخته شوند.
مهدي ساجدي پور، مدير مجتمع صنعتي شهيد رجايي نيز گفت: در برخي جاها که در حريم نيست صاحب ملک خلاف مي سازد و جريمه مي شود اگر خلاف است کاملا مخالفت شود و مجوز گرفته ها بسيار زيبا و شيک ساخته شده است
وي ادامه داد: طرح مي گذارند و کنترل نمي شود بعد از مدتي خارج از محدوده شروع به ساخت و ساز مي شود و ارزش معنوي و مادي باغات بسيار است
ساجدي پور بيان کرد: نگذاريم به حد و حدود غير حريم تجاوز شود و جز ميراث فرهنگي است از جمله باغات سنتي که بهتر است باغات جز ميراث فرهنگي ثبت شود و قاطعيت ميراث بيشتر از شهرداري است تا تجاوزي به آنها نشود.
مدير مجتمع صنعتي شهيد رجايي تصريح کرد: توليد به لحاظ اقتصادي و فرهنگي بسيار خسته کننده است و اکنون مجتمع شهيد رجايي به صورت تجاري در آمده است و مالکان مي خواهند آنجا را تجاري بورس مبلمان کنند و مجتمع سازي پيشنهاد مي شود.
وي بيان کرد: براي جلوگيري از تخلفات، مبالغ جريمه را بالا ببريم و تسهيل در امور اخذ مجوزات بسته اي براي تشويق مالکان و ساماندهي محور در غالب عوارض و غيره
جواد سيمياري، نماينده تعاوني درودگران قزوين نيز گفت: پل زيرگذر و دوربرگردان – تعريض پل شرکت نفت، هفت سنگان پل شرکت نفت پيشرفت فيزيکي 20 درصد نداشته و چهار سال است که اجرا مي شود.
وي ادامه داد: تعاوني درودگران قزوين از سال 82 و 83  حدود هزار و 800 هکتار زمين خريداري کرد و قرار بود با هزينه خودشان خريداري کنند و زمين ها 3 هکتار است و از ابتداي جاده بويين زهرا تا باغ جهان آباد استعلام جهاد کشاورزي را اگر گرفته ايد به شهرداري مراجعه نماييد.
تقي زاده ساکن منطقه نيز گفت: باغستان سنتي باغستاني که نه آب دارد و نه راه ورودي و باغستان آباد کدام است يک لاين در 10 کيلومتري شهر ايجاد کرده و تمام اين ها دسترسي هاي محلي هستند و نيازي به هزينه کردن ندارند.
 
ساروخاني از مالکان محور آيت اله ابوترابي نيز گفت:  از سال 86 پيگيري مجوز ساخت بوده ايم، متاسفانه پيوست فرهنگي در آن محقق نشده و همواره ناديده گرفته شده است چه مشاغلي مناسب اين محورند با کارگروه فرهنگي استان مشاوره داشته اند و به سمع شهرداران قبلي رسيده است آيا روند بروکراتيک حاکم انطوري است که بتوان در ان مجوز گرفت
وي خبر داد: چهار جلسه با شهردار داشته ايم و معتقديم به يکباره نمي توان طرح را تغيير داد و رونق آن از بين خواهد رفت مثل بازاچه نجارهاي سراي وزير که اکنون رونقي ندارد.
کاظمي، نماينده سنگ فروشان بلوار آيت اله ابوترابي گفت: به دليل تاسيس پل که راه باريکي است که راه آنان راه کاميون ها و ماشين الات و شهرسازي شده است و راه ورودي بايد ساماندهي شود .
وي بيان کرد: پيشنهاد زمين و تشکيل پرونده جهت انتقال سنگ بري ها و سنگ فروشان سال 89 مکاتبه اي جهت تعيين تکليف در ميادين تره بار براي ساماندهي سنگ فروشان انجام دهيد و درخواستها با شهرداري منطقه و معاونت انجام شود.
کلجه اي، نماينده اصناف نيز گفت: سهم بخش خدمات در کشور و بحث اقتصاد کلان چوشيده نيسيت من بعد براي تمامي موارد و تصميمات در بحث اقتصادي در جلسات و نقطه نظرات گرفته شده است از سال 76 اين مردم دنبال موضوعات امروز بوده اند . اگر قرار است اولويت قائل شود و محور ديد مردم باشد .
در پايان مقرر شد اهالي و کسبه تا سه روز آينده نظرات، پيشنهادات و انتقادات خود را به محل مديريت طرح تفصيلي شهر قزوين واقع در چهار راه فلسطين، ساختمان معاونت شهرسازي و معماري منعکس کنند تا مسئولين در اسرع وقت آنها را مطالعه و جمع بندي نمايند تا انشا ا... به يک نتيجه مطلوبي برسيم.
پايان پيام

 

تصاویر مرتبط