دوشنبه ۱۳۹۳/۰۶/۲۴

حافظي، مديرعامل سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين:

طراحي دو بوستان محلي در منطقه سه شهرداري قزوين به پايان رسيد

طراحي دو بوستان محلي در منطقه سه شهرداري قزوين توسط سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين به پايان رسيد.

 

 

محمد اسماعيل حافظي، مديرعامل سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين گفت: طراحي دو بوستان محلي در محدوده پونک واقع در منطقه سه شهرداري قزوين به پايان رسيد.
به گزارش روابط عمومي سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين؛ محمد اسماعيل حافظي افزود: مساحت تقريبي اين دو بوستان 5هزار و 500 متر مربع در خيابان اميرکبير و ديگري در خيابان مصيب مرادي در محدوده ي پونک است.
وي درباره طراحي اين دو بوستان توضيح داد: کاربري‌هاي بدنه اين دو سايت مسکوني و تجاري – مسکوني و در ضلع شرق و غرب سايت‌هاي مورد نظر کاربري آموزشي است و بر اساس اين مهم با بررسي نيازهاي مردم محله، بوستاني در مقياس محله با ايجاد فضاي سبزي دلنشين براي تفريح و پرکردن اوقات فراغت ساکنان در گروه‌هاي سني مختلف طراحي شد.
حافظي توجه به ابعاد اجتماعي و اقشار مختلف ساکن در اين محله، ايجاد فضاي عمومي(فضايي براي بحث و گفتگو خارج از هرگونه طبقات اجتماعي و سطح سواد) در اين بوستان، افزايش نظارت‌هاي طبيعي و گسترش احساس مالکيت از طريق نهادهاي اجتماعي بر محدوده سايت بوستان، تعريف روشن و آشکار ورودي و خروجي، افزايش امکان ديد با پوشش گياهي و محوطه سازي مناسب از طريق طراحي منظر از اهداف طراحي اين دو بوستان محلي بود.
اين مسوول جايگزيني فضاهاي عمومي و فعاليت‌هاي خدماتي در مناطق با ديد و نظارت بيشتر، حذف موقعيت‌ها و مکان‌هاي ناامن در سايت، منظره پردازي بر اساس معيارهاي افزايش دهنده ديد و نظارت عمومي و افزايش سرانه فضاهاي سبز در منطقه پونک را از ديگر اهداف طراحي اين دو بوستان محلي عنوان کرد.
مدير عامل سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين ادامه داد: کاربري هاي پيشنهادي در اين دو بوستان با توجه به نيازها، وسعت فضا و موقعيت سايت شامل فضاي مکث مرکزي، فضاي جمعي(سکوي چند منظوره )، فضاي بازي کودکان به مساحت تقريبي200 مترمربع، فضاي ورزشي بزرگسالان به مساحت تقريبي100 مترمربع، فضاينشستن سالمندان، سرويس بهداشتي و نمازخانه(در بوستان خيابان مصيب مرادي)، فضاي سبز به مساحت تقريبي 70درصد کل سايت، آلاچيق و پارکينگ به مساحت حدود 5 درصد کل سايت است.
وي اظهار کرد: حفظ سکوت، سکون و وقار و همچنين تاکيد بر محورهاي اصلي دسترسي به سايت، شکست پي در پي مسيرها و محورها به جهت عدم يکنواختي در سايت، توجه به جزئيات و آرايش سطوح، استفاده از آثار حجمي در طراحي محوطه سازي و باغسازي، درآميختگي خصوصيت معماري ايراني با معماري مدرن، توجه به وجوه اجتماعي معماري متناسب با نيازهاي مردم محله براي رسيدن به آسايش و آرامش فکري و روحي، توجه ويژه به زمين بازي کودکان و فضاي جمعي سالمندان در بوستان به دليل اينکه با توجه به نظرسنجي از ساکنان بيشترين گروه استفاده کننده از پارک کودکان و قشر کمتري نيز سالمندان هستند و افزايش نور بوستان در جهت استفاده بيشتر خانواده‌ها و شهروندان به منظور حفظ امنيت رواني و جسماني کاربران از نکات مهم طراحي اين بوستان محلي بود.
حافظي استفاده از چراغ هايي با روشنايي زياد براي افزايش امنيت اجتماعي و افزايش نظارت عمومي، بهره گيري از اصول معماري ايراني به شيوه هاي اصيل و منحصر به فرد، احداث مکان آبخوري در بوستان ويژه کودکان و ساير شهروندان،انتخاب درختچه‌هاي کوتاه قد براي افزايش نظارت عمومي،طراحي نمازخانه و سرويس بهداشتي در يکي از بوستان‌ها و طراحي سکوي چند منظوره به جهت استفاده فرهنگي را از ديگر نکات مهم در نظرگرفته شده در طراحي اين دو بوستان بيان کرد.
حافظي بيان کرد: در روابط بين بخش‌هاي مختلف پروژه دقت شد تا فضاي بازي کودکان در فاصله‌اي دور از خيابان باشد و همچنين محل قرارگيري سرويس بهداشتي به گونه اي بوده که تهويه هوا به خوبي انجام شود و بوي نامطبوع مزاحم ساير فضاهاي بوستان و ساکنان نشود .
وي ادامه داد: قرارگيري فضاي سالمندان نيز بايد به گونه‌اي باشد که علي رغم امکان مشاهده شور و هيجان پارک، در منطقه اي ساکت و به دور از سر و صدا باشد.
حاظفي اضافه کرد: همچنين نسبت قرارگيري فضاي ورزشي بزرگسالان با زمين بازي کودکان بايد به گونه‌اي باشد که مشاهده و نظارت کودکان از زمين ورزشي بزرگسالان امکان پذير باشد.
پايان پيام
 

 

تصاویر مرتبط