چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۲/۱۵

فدائی فر؛

اجرای واقعی صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان‌ ضروری است

کیومرث فدائی‌فر، سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین اجرای واقعی صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان را‌ ضروری دانست و گفت: صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان باید ساماندهی و اجرای آن به واقعیت نزدیک تر شود چراکه این مهم نیاز واقعی خریداران یا مالکان ساختمان هاست.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین؛ فدائی‌فر با اشاره به هزینه‌های بالای تهیه مسکن افزود: خریدار مسکن باید از خرید مسکن خود در زمینه های ایمنی، بهداشتی و آسایشی اطمینان کامل داشته باشد و فقط در زمان خرید مسکن، ظاهر ساختمان قابل رویت است مهم نیست بلکه شرایط ساخت و ساز و رعایت استانداردهای فنی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی با تاکید بر اهمیت رعایت استانداردهای فنی ساختمان و در جریان قرارگرفتن خریدار مسکن از وضعیت آن گفت: باید هر ساختمان مثل هر شخص شناسنامه فنی داشته باشد و آن را هنگام صدور پایانکار ساختمانی از سازمان نظام مهندسی ساختمان دریافت کند.

این مقام مسئول توضیح داد: شناسنامه فنی ساختمان سندی است که مشخصات کلی بنا در آن ثبت شده است و همچنین مشخصات مهندسین ناظر، طراح، مجری، سازه، معماری، دیواره‌ها، نماها، تجهیزات و تاسیسات مکانیکی، تجهیزات برقی و مشخصات و نوع آسانسور به طور دقیق ثبت شود تا خریدار مسکن اطلاعات کامل از چگونگی اجرای ساختمان به دست آورد.

معاون شهردار قزوین هدف از صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان‌ را ارتقای سطح کیفیت عملیات ساخت و ساز و تضمین حقوق و برآورده شدن انتظارات خریداران در بازار مسکن است و همچنین اطلاعات ثبت شده در این شناسنامه ارزش واقعی ملک را مشخص می کند و قیمت گذاری املاک از روی شکل و ظاهر ساختمان صورت نمی‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه ارزش‌گذاری ملک باید از روی اطلاعات و چگونگی رعایت استانداردها و معیارهای ساختمان باشد، بیان کرد: اکنون شناسنامه فنی و ملکی ساختمان که توسط مجری ساختمان با تائید ناظر مربوطه ساختمان به سازمان نظام مهندسی ساختمان ارائه می شود و پس از تائید سازمان به شهرداری ارائه و شماره آن در پایانکار قید می شود در حالی که باید این روند به اینجا ختم نشود و این شناسنامه باید هنگام نقل و انتقال ملک به عنوان یک سند محسوب شود که کاربرد آن پیگیری های حقوقی بین خریدار و فروشنده است و اطلاعات ملک واگذار شده بین طرفین مطابق با همان اطلاعات شناسنامه ساختمان باشد.

وی اضافه کرد: باید به جایی برسیم در شهر قزوین ملاک خرید و فروش های ملک بر اساس اطلاعات شناسنامه فنی و ملکی ساختمان باشد و این مهم به تحقق برسد.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط