سه‌شنبه ۱۳۹۲/۱۲/۰۶

حجت‌الاسلام قرائتي، رئيس ستاد اقامه نماز کشور:

احياي معماري اسلامي نيازمند همت مهندسان ايراني است

احياي معماري اسلامي و حفظ هويت اسلامي و ايراني در سيماي شهري نيازمند همت جمعي مهندسان است.

 

رئيس ستاد اقامه نماز کشور گفت: احياي معماري اسلامي و حفظ هويت اسلامي و ايراني در سيماي شهري نيازمند همت جمعي مهندسان است.
به گزارش اداره روابط عمومي و امور بين‌الملل شهرداري قزوين؛ حجت‌الاسلام محسن قرائتي در دهمين همايش شهر و سيماي شهري و پنجمين همايش ملي توسعه شهري با عنوان منظر تاريخي و فرهنگي شهر اسلامي که در سالن اجتماعات دانشگاه بين‌المللي امام خميني (ره) با حضور مسوولان استاني و کشوري برگزار شد، افزود: مهندسان ساختمان  مي‌توانند با بهره‌گيري از آموزه‌هاي اسلامي و عقلي معماري اسلامي و هويت اسلامي و ايراني در سيماي شهري را احيا کنند.
 وي با بيان اينکه يک سوم بودجه کشور در زمينه ساختمان هزينه مي‌شود، گفت: عمر ساختمان در کشور ما  40 سال است در حالي که در ساير کشورها اين عدد 10سال مي‌باشد و ما هر 40 سال يکبار يک سوم هزينه‌هاي کشور را بدون برنامه‌ريزي هدر مي‌دهيم.
قرائتي بيان کرد: براي توسعه شهرهاي اسلامي يک همت جمعي بين مهندسان نياز است و در اين مهم وحدت حوزه و دانشگاه بيشتر به چشم مي‌خورد.
اين مقام مسوول با اظهار اينکه تاکنون براي پر رنگ کردن وحدت حوزه و دانشگاه اقدام خاصي انجام نشده است، گفت: مهندسان کشور ما بايد بدانند ماهيت مسکن در کشور ما با ماهيت مسکن در ساير کشورها متفاوت است چراکه دين ما دين جامعي مي‌باشد.
وي افزود: موضوع ساختمان فقط ساخت و ساز نيست که مهندسان به دنبال آن باشند بلکه بايد مهندسان به دنبال ايده هاي نو باشند.
رئيس ستاد اقامه نماز کشور اظهار کرد: مهندسان ايراني نبايد تابع مهندسان ساير کشورها باشند بلکه خودشان بايد با هويت اسلامي کارهاي خود را دنبال کنند.
رئيس ستاد اقامه نماز کشور با بيان اينکه مهندسان بايد ساخت و سازها را مطابق با فرهنگ و آموزه‌هاي ديني انجام دهند، گفت: مهندسان بايد در ساخت‌ و سازهاي ساختماني نيز هدفمند عمل کنند و در ساخت هر مسکن و مرکزي دستورات الهي را به‌کار گيرند و از تقليد کردن معماري‌هاي غربي دوري کنند.
قرائتي افزود: بايد توليد علم در کشور توسط مهندسان با هويت ايراني و اسلامي باشد چراکه مهندسان کشور ما داراي استعتدادهاي زيادي هستند اما در برخي مواقع جسارت بيان آن را ندارند.
اين مقام مسوول گفت: مهندسان ساختمان بايد در مهندسي خود آرامش را براي مردم ايجاد کنند و در اين زمينه الگوساز باشند نه اينکه الگوپذير باشند.
وي گفت: چرا شهرهاي اسلامي ما داراي سيماي اسلامي و فضاهاي اسلامي نيستند و همچنين چرا در شهرهاي اسلامي ما نماز جمعه‌هاي باشکوهي برگزار نمي‌شود.
اين مقام مسوول گفت: ما در بسياري از زمينه‌ها پيشرفت هاي خوبي داشتيم اما نتوانستيم از اين پيشرفت‌ها استفاده درست کنيم.
نماينده ولي فقيه در سازمان نهضت سواد آموزي کشور گفت: با برگزاري همايش، سمينار و به‌کار بردن کاشي با نقوش اسلامي نمي‌توان اثر ماندگاري را در معماري اسلامي خلق کرد بلکه بايد مهندسان براي احياي هويت اسلامي از ابتکارهاي نو استفاده کنند.
 قرائتي بيان کرد: ارتباط با سازمان‌هاي بين‌الملل خوب است ولي ما بايد حرف‌هاي آنان را ياد بگيريم و بدانيم آنها چه چيزي براي گفتن دارند ولي نبايد از آنها تأسي بگيريم چرا که ما با تکيه بر اصول و باورهاي خودمان بهتر از آنان مي‌توانيم عمل کنيم.
پايان پيام

 

تصاویر مرتبط