پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۲

ضیائی:

طرح تفصیلی ناحیه منفصل شهری ناصرآباد ابلاغ شد

حمید ضیائی ، سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین از تصویب و ابلاغ طرح تفصیلی و ضوابط و مقررات ساخت و ساز ناحیه منفصل شهری ناصرآباد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین؛ ضیائی با اشاره به ماده سه دستورالعمل اجرایی قانون تعاریف محدوده و حریم شهر و تبصره های آن گفت: شهرداری قزوین به منظور حل مسائل و مشكلات موجود در ناحیه منفصل شهری ناصرآباد در ارتباط با وضع موجود و طرح هادی مصوب روستایی آن ها و به جهت توانمندسازی این ناحیه شهرداری قزوین اقدام به عقد قراردادی با مهندسین مشاور به جهت تهیه طرح تفصیلی و با شرح خدمات ویژه برای این ناحیه کرده است.

وی تصریح کرد: ناحیه منفصل شهری ناصرآباد در فاصله 6 کیلومتری شهر قزوین و در محل تقاطع آزاد راه قزوین – رشت و آزاد راه قزوین – زنجان واقع شده و از شرق با شهر قزوین، از جنوب با شهرک فرهنگیان، از جنوب غرب با شهر محمود آباد نمونه و از شمال شرق با روستای همت آباد  همجوار است.

ضیائی با تأکید بر اینکه مطالعات صورت گرفته در طرح های بالادست از جمله در طرح مجموعه شهری قزوین ناحیه منفصل شهری ناصرآباد  دارای نقش و عملکرد کشاورزی و خدماتی است، بیان کرد: در این طرح سیاست توسعه فضایی برای این ناحیه رشد و توسعه فضایی تعیین شده و در طرح جامع شهر قزوین مصوب 94 نیز به عنوان  ناحیه منفصل شهری تعیین شده است

 این مقام مسئول اضافه کرد: با در نظر گرفتن موقعیت ارتباطی و همچنین فاصله به نسبت کم این ناحیه با شهر قزوین و همچنین جذب جمعیت زیاد در سال های اخیر در آن، هدف از تهیه طرح تفصیلی در این ناحیه کنترل محدوده و همچنین ساخت و سازهای صورت گرفته در آن و در راستای حفظ اراضی کشاورزی اطراف، کاهش مسائل و مشکلات موجود در این ناحیه بود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به امکانات و توانمندی های موجود، در جهت حفظ و نگهداشت جمعیت ناحیه و افزایش توان سرویس دهی و خدمات رسانی به آن و  برنامه ریزی های مؤثر برای رسیدن به توسعه پایدار این طرح انجام شده است.

سرپرست معاونت شهرسازی شهرداری قزوین گفت: با توجه به برداشت های صورت گرفته از وضع موجود ناحیه منفصل شهری ناصرآباد و طراحی انجام شده شامل پیش بینی جمعیت، برآورد سطوح خدماتی، جهات توسعه و ساختارپذیری شبکه، طرح تفصیلی ناحیه فوق الذکر در جلسات کارشناسی، چندین جلسه کمیته راهبری طرح تفصیلی با حضور نمایندگان محترم استانداری قزوین، اداره کل راه و شهرسازی استان و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری، مدیران مناطق و ناحیه و کارشناسان مربوطه مورد بررسی قرارگرفت.

این مسئول ادامه داد: همچنین مهمترین مشکلات و مسائل آن همانند مشکلات مرتبط با گذربندی و عرض معابر، عدم ارتباط  مناسب عملکردهای موجود و شبکه های دسترسی و جمع آوری آبهای سطحی، کمبودهای موجود در نسبت با تأمین خدمات عمومی و سایر مسائل و مشکلات و امکانات و محدودیت های وضع موجود ناحیه مدنظر قرار گرفته و نسبت به ارائه راه حل مناسب اقدام شده است.

وی بیان کرد: با توجه به بررسی های صورت گرفته در نهایت طرح تفصیلی ناحیه مذکور به انضمام ضوابط و مقررات ساخت و ساز در آن  به تفکیک طی جلسات کمیته فنی کمیسیون طرح تفصیلی شهر قزوین بررسی شده و بازدید های متعددی نیز از این ناحیه همراه با اعضای محترم کمیته فنی صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: طرح تفصیلی ناحیه منفصل شهری ناصرآباد و ضوابط و مقررات مرتبط با آن طی جلسه کمیسیون ماده پنج شهر قزوین در اردیبهشت ماه سال 96 مطرح و مورد تصویب قرار گرفت و با توجه به لزوم اصلاحات در این طرح در نهایت در اسفند ماه سال جاری آلبوم نقشه ها و دفترچه ضوابط و مقررات مرتبط با آن از طریق استانداری به شهرداری ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: پس طی روال اداری توسط معاونت شهرسازی و معماری نسبت به طرح های مربوطه، اکنون این طرح به شهرداری منطقه یک قزوین جهت اجرا ابلاغ شده است.

پایان پیام.

 

تصاویر مرتبط