سه‌شنبه ۱۳۹۸/۰۷/۰۹

ضیائی:

شهر دوستدار کودک یک شهر ایده‌آل برای کودکان است

حمید ضیائی، سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین گفت: شهر دوستدار کودک یک شهر ایده‌آل برای کودکان است که باید زمینه های تحقق آن در قزوین فراهم شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین؛ ضیائی در اولین جلسه دوستدار کودک که با حضور رئیس شورای شهر و شهردار قزوین برگزار شد، افزود: ایجاد شهر دوستدار کودک مورد توجه مدیریت شهری قزوین قرار گرفته و به زودی اقدامات اجرایی این مهم تحقق خواهد یافت.

وی با تاکید بر اینکه شهر قزوین باید یک شهر پیشرو در این زمینه باشد، گفت: دستورالعمل شهرهای دوستدار کودک شامل اصول، ویژگی‌ها و ضوابط راهبردی برای شهرداری‌هاست که در شهریور ماه 97 توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ابلاغ شد.

ضیائی اضافه کرد: مطابق با این دستور العمل در شهرداری های شهرهای بالای 200هزار نفر جمعیت واحد سازمانی شهر دوستدار کودک در معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تعریف شده و این حوزه وظیفه هماهنگ کنندگی و رابط شهرداری با سایر دستگاه های اجرایی و بخش های غیر دولتی را داشته و مجری سیاست ها و مصوبات شورای اجرایی است.

وی با اشاره به اینکه شهر دوستدار کودک، شهری است که جایگاه کودک در آن محترم بوده و زمینه لازم برای تربیت سالم او در محیط ها و مکان های جمعی فراهم می‌آورد، گفت:  در این شهر نظرات کودکان در مورد شهر و فضاهای شهری به طور روزمره اخذ شده و تعامل لازم برقرار است.

این مقام مسئول ادامه داد: شهر دوستدار کودک شهری است که زمینه ساز رشد اجتماعی، روانی، جسمی و معنوی کودکان بوده و حقوق کودکان به عنوان یک شهروند در جامعه شهری به رسمیت شناخته می شود.

ضیائی تصریح کرد: شهر قزوین گام های نخستین را در جهت نیل به شهر دوستدار کودک طی کرده است و این اقدامات در مقایسه با بسیاری از این شهرها که در این خصوص صاحب برند می باشند، گسترده تر می‌باشد، ولی متاسفانه با توجه به پراکندگی های موجود شهر قزوین در این زمینه آنگونه که شایسته آنست مطرح نشده است.

وی اضافه کرد: لذا با توجه به ویژگی های تاریخی، فرهنگی و طبیعی این شهر، قطعاً باید تلاش بیشتری برای رسیدن به این مهم انجام داد.

این مقام مسئول ادامه داد:  بهره‌گیری از نظرات کودکان به تحقق شهری متناسب با نیازها و خواسته های آن‌ها، شهرداری و کلیه ارگان های مرتبط را به اتخاذ راهبردهای اجرایی و عملیاتی بیشتر کمک کرده و شرایط لازم جهت ایجاد محیطی برای کسب تجربیات و درس های زندگی در سایه آرامش ، امنیت و تفریح فراهم می آورد.

وی ادامه داد:  قطعا محیط شهری خوب برای کودکان محیطی است که انتظارات کودک را برآورده سازد ،آنچه که مسلم است کودکان از فضای سبز  و طبیعت، فضای بازی در سطح محلات، شهری بدون آلودگی و سر و صداو شلوغی، زمین های ورزشی، بازیگاه های کودک ، سیرک و پارک و رنگ آمیزی و به کارگیری رنگ های شاد، فروشگاه ها، جشنواره ها و . . .  لذت می برند، بنابراین باید در حوزه مدیریت شهری قزوین ، برای رسیدن به این هدف در برنامه ریزی ها این مباحث مورد توجه قرار گرفته و همواره تعامل دوسویه یا کودکان مدنظر قرار گیرد.

وی خواستار  هماهنگی و همفکری هر چه بیشتر برای دستیابی به این مهم شد و گفت: در گام های بعدی باید با دعوت از سایر نهادها و ارگانهای ذیربط همانند، استانداری، اداره کل راه و شهرسازی، آموزش و پرورش، اداره کل بهزیستی، کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سازمان های مردم نهاد (NGO ها) و  . . . از تجربیات و همکاری این نهادها نیز بهره جست .

وی گفت: در ابتدای امر شورای اجرایی که وظیفه سیاستگذاری و بسترسازی به منظور اجرای مفاد و راهبردهای تعیین شده در دستورالعمل شهر دوستدار کورک را مطابق با ابلاغ سازمان شهرداریها و دهیاری های کشور به عهده دارد، تشکیل خواهد شد و در ادامه با تشکیل اداره شهر دوستدار کودک فعالیت‌ها گسترده تر و فراتر خواهد رفت.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط