پنجشنبه ۱۳۹۸/۰۵/۱۰

ضیائی:

بخشنامه نحوه صدور پروانه تعمیرات نمای ساختمان ابلاغ شد

حمیدضیائی، سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین، از ابلاغ بخشنامه نحوه صدور پروانه تعمیرات نمای ساختمان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین؛ ضیائی با تاکید بر صیانت از نماهای شهری در راستای ارتقاء کیفی سیما و منظر شهری گفت: سیمای ساختمان های شهر که در معرض دید شهروندان و گردشگران قرار می گیرد، از نظر دیداری تنها متعلق به مالک یا مالکان عرصه و اعیان ساختمان نیست، بلکه کیفیت آن متعلق به شهر و شهروندان آن است.

وی با بیان اینکه نمای ساختمان ها به عنوان نمود خارجی هر بناء، سازنده بدنه شهری بوده و در واقع بستر کالبدی شکل دهنده به تصویر ذهنی شهروندان از محیطی است که در آن قرار گرفته‌اند، لذا این مهم از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد، ادامه داد: بر این اساس نحوه رسیدگی به تقاضای تعمیرات نمای ساختمانی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت بخشنامه جدید در این زمینه به مناطق سه گانه شهرداری قزوین ابلاغ شده است.

وی تاکید کرد: نمای ساختمان مهمترین موضوع در ساخت و ساز است و علاوه بر زیبایی بخشیدن به ساختمان و دادن جلوه ای مقبول به سیمای شهر می‌تواند در افزایش دوام و عمر مفید ساختمان مؤثر واقع شود.

وی بیان کرد: بر اساس این بخشنامه اگر تقاضای مالک برای انجام تعمیر جزئی نمای موجود شامل مرمت نما بدون تغییر در مصالح باشد، مجوز لازم با اخذ تعهد از مالک مبنی بر عدم تغییرات کلی در نما و انجام هرگونه تخلف ساختمانی با ذکر مشخصات نمای موجود صادر می‌شود.  

ضیائی در خصوص اینکه اگر تقاضای مالک انجام تعمیرات کلی نما شامل تعویض نما یا اجرای نمای جدید باشد، توضیح داد: در این رابطه ابتدا درخواست متقاضی و صدور مجوز تهیه طرح نما مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس طرح نما که به تائید مهندس معمار دارای پروانه اشتغال رسیده و نقشه نحوه اتصال نما به ساختمان که به تائید مهندس سازه دارای پروانه اشتغال رسیده، ارائه می شود.

وی اضافه کرد: بررسی و تائید طرح و نقشه ارائه شده در اداره نظارت، اخذ تعهد نظارت بر اجرای نما از مهندس معماری، اخذ تعهد از مالک مبنی بر عدم افزایش بنا و تجاوز به شارع و صدور پروانه تعمیرات نما با ذکر موارد از مراحل دیگر صدور مجوز برای انجام تعمیرات کلی نما است.

وی تاکید کرد: در این راستا رعایت عقب‌نشینی جهت صدور پروانه تعمیرات کلی نمای ساختمان‌های محورهای اصلی الزامی است.

این مقام مسئول گفت: اکنون این بخشنامه به مناطق سه گانه ابلاغ شده و اجرای آن الزامی است.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط