یکشنبه ۱۳۹۸/۰۴/۳۰

ضیائی:

اداره " شهر دوستدار کودک" در شهرداری قزوین تشکیل می شود

حمید ضیائی، سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین از آغاز اقدامات لازم به منظور تشکیل اداره " شهر دوستدار کودک" در شهرداری قزوین خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین؛ ضیائی گفت: اداره شهر دوستدار کودک بر اساس دستورالعمل ابلاغی سازمان شهرداری ها و دهیاری‌های کشور در ساختار معاونت شهرسازی و معماری شهرداری ایجاد خواهد شد.

این مقام مسئول بیان کرد: شهر دوستدار کودک،  شهری است که نیازها و علایق کودکان را مورد توجه قرار داده و تلاشی در راستای توسعه، مناسب‌سازی و بسترسازی از منظر کالبدی و اجتماعی شهر برای فعالیت کودکان است تا آنها نیز مانند سایر شهروندان منطبق با نیازهایشان بتوانند در شهر زندگی کنند.

وی با تاکید بر اینکه این معاونت با شکل‌گیری اداره شهر دوستدار کودک و تحقق اهداف آن، تمام تلاش خود را خواهد کرد تا قزوین به شهری تبدیل شود که کودکان در آن احساس آرامش و امنیت کنند، گفت: اکنون این معاونت در ابتدای کار برای شکل گیری این اداره است و در کمترین زمان به بررسی تمام ابعاد شکل گیری و فعالیت تاثیرگذار آن خواهد پرداخت.

این مقام مسئول با اظهار اینکه شهر دوستدار کودک زمینه‌ساز رشد و ارتقاء ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی (اعم از امنیت، نشاط و سلامت و...) کودکان است، گفت: این معاونت در پی آن است تا با استفاده از ظرفیت و تجربه کلانشهرها در این زمینه، فعالیت‌های حمایتی و برنامه ریزی مربوط به حوزه کودکان در شهر را در دستور کار جدی قرار دهد.

وی در ادامه به نشست هم اندیشی "شهرهای دوستدار کودک؛ فرصت ها و چالش ها" در سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور که در اواسط تیرماه سال جاری برگزاری شد، اشاره کرد و گفت: در این همایش آخرین تجربه کلانشهرها در زمینه تشکیل اداره " شهر دوستدار کودک" مورد بررسی قرار گرفت و تاکید شد تا شهرداری ها به عنوان متولی این مهم اقدام به تهیه ساختار سازمانی این اداره پرداخته و اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهند.

این مقام مسئول ادامه داد: تشکیل این اداره با هدف سیاستگذاری و بسترسازی به منظور اجرای مفاد دستورالعمل اشاره شده، منوط به هماهنگی با سایر ارگان های مرتبط با موضوع کودک از جمله بهزیستی، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و ... خواهد بود که این مهم تاثیر بسزایی در اجرایی شدن و تبیین چشم انداز ترسیم شده در این موضوع خواهد شد.

وی اضافه کرد: این اداره زمینه لازم جهت ایجاد تعامل و ارتباط موثر با سایر دستگاه های اجرایی ذیربط در بخش دولتی و غیردولتی به منظور پیشبرد برنامه ها و طرح های شهر دوستدار کودک را فراهم می‌کند.

ضیائی با اشاره به فعالیت های موثر شهرداری قزوین در سال های گذشته به منظور دستیابی به زیرساخت های لازم برای داشتن شهر دوستدار کودک اظهار کرد: تدوین ضوابط مقررات ویژه در حوزه معاونت شهرسازی و معماری مانند لزوم احداث اتاق مادر و کودک در اماکن عمومی، مراکز خرید و .... و ابلاغ بخشنامه های مربوطه به مناطق سه گانه، تهیه پروژه های مرتبط با موضوع با همکاری سازمان های ذیربط از جمله مطالعه و طراحی پارک کودک، مطالعه و طراحی کارگاه کودک، مطالعه و طراحی پارک آموزش کودک، برگزاری جشنواره های مرتبط و طراحی المان در این زمینه و غیره از جمله اقدامات شهرداری قزوین در زمینه ایجاد بسترهای لازم برای شهر دوستدار کودک تاکنون بوده است.

این مقام مسئول اظهار امیدواری کرد: تشکیل این اداره در شهر قزوین زمینه های لازم جهت ارتقاء کیفیت زندگی کودکان در شهر مبتنی بر ارزش های بومی و با تاکید بر ابعاد رشدی کودکان شامل رشد شناختی، جسمانی، اجتماعی و..... و پرورش خلاقیت های آن ها را فراهم آورد.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط