یکشنبه ۱۳۹۷/۰۸/۲۷

نظری‌پور، معاون شهرسازی و معماری شهرداری قزوین:

شهرداری قزوین نگاه ویژه‌ای به مناسب‌سازی معابر و طراحی ساختمان‌های عمومی برای آسیب‌مندان، ناتوانان جسمی و سالمندان دارد

فرزانه نظری‌پور، معاون شهرسازی و معماری شهرداری قزوین گفت: شهرداری قزوین نگاه ویژه‌ای به مناسب‌سازی معابر و طراحی ساختمان‌های عمومی برای آسیب‌مندان، ناتوانان جسمی و سالمندان دارد.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین؛ نظری‌پور افزود: در این راستا شهرداری اقدامات شاخصی در راستای مناسب‌سازی معابر عمومی و فضاهای شهری به منظور سهولت دسترسی آسیب‌مندان، ناتوانان جسمی و سالمندان در دستور کار شهرداری قرار دارد که در حال انجام است.

وی تصریح کرد: مناسب‌سازی معابر یکی از موضوعاتی است که مطالبه همیشگی قشر معلولان و سالمندان است و در این رابطه اقدامات اساسی در دستور کار قرار دارد که اکنون در سطح شهر در حال انجام است.

نظری‌پور اجرای سطوح شیب‌دار در پیاده‌روها، تغییر رنگ و بافت کفسازی محل تقاطع‌ها، اجرای کف پیاده‌روها از مصالح سنتی و غیرلغزنده، هم‌سطح‌سازی درپوش‌ها با کف پیاده‌روها و استفاده از موزاییک‌های شیاردار برای تعیین مسیر و جهت حرکت  و مبلمان شهری از جمله نیمکت در پیاده‌روها را از اقدامات در حال انجام برای مناسب‌سازی معابر عمومی و فضاهای شهری قزوین برای معلولان و سالمندان عنوان کرد.

این مقام مسوول اضافه کرد: احداث پل‌های ارتباطی بین پیاده‌رو و سواره‌رو و کف‌سازی محل خط‌کشی عابر پیاده که با بافت و رنگ متفاوت اجرا شده تا برای نابینایان و کم بینایان قابل تشخیص باشد، از دیگر اقدامات در حال انجام شهرداری برای مناسب‌سازی معابر عمومی و فضاهای شهری برای معلولان و سالمندان است.

وی ایجاد خلیج در خیابان‌های اصلی شهر برای پیاده شدن افراد معلول از وسایل نقلیه و اختصاص پارکینگ ویژه افراد معلول با نصب علامت مخصوص در کنار خیابان‌های اصلی را نیز از دیگر از اقدامات در حال انجام برای مناسب‌سازی معابر عمومی و فضاهای شهری قزوین برای معلولان و سالمندان نام برد.

وی همچنین ضرورت طراحی ساختمان‌های عمومی بر اساس ضوابط شهرسازی برای آسیب‌مندان را اعلام کردند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قزوین نیز در ادامه تاکید کرد: طراحی ساختمان‌های عمومی بر اساس ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای آسیب‌مندان، ناتوانان جسمی و سالمندان الزامی است.

نظری‌پور با بیان اینکه صدور پایانکار ساختمان‌های عمومی بر اساس رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای آسیب‌مندان، ناتوانان جسمی و سالمندان است، افزود: به مناطق سه‌گانه شهرداری ابلاغ شده است تا صدور پایانکار ساختمان‌های عمومی منوط به رعایت قوانین و ضوابط شهرسازی و معماری برای آسیب‌مندان و ناتوانان جسمی و سالمندان باشد.

وی با بیان اینکه ساختمان‌هایی که یکی از انواع خدمات عمومی را در اختیار افراد جامعه قرار می‌دهند باید ضوابط کلی طراحی ساختمان‌های عمومی برای معلولین را رعایت کنند، تاکید کرد: صدور پایان کار ساختمان‌ها منوط به اجرای چک لیست‌های مربوط به مناسب سازی است و امید است که در سال های آینده با این اقدامات، شاهد مناسب‌سازی ساختمان های عمومی، دولتی و مسکونی برای معلولان و سالمندان باشیم.

پایان پیام

تصاویر مرتبط