سه‌شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۰۵

باباپور، دبير اجرايي نهمين همايش ملي شهر و سيماي شهري:

نهمين همايش"ملي شهر و سيماي شهري" 9 اسفند 91برگزار مي شود

نهمين همايش ملي شهر و سيماي شهري و چهارمين همايش توسعه شهري با عنوان منظر تاريخي شهر در 9 اسفند ماه سال جاري در برج ميلاد با محوريت مديريت شهري، توسعه شهري و منظر تاريخي برگزار خواهد شد.

 

عضو موظف هيئت مديره سازمان خدمات طراحي و دبير اجرايي نهمين همايش ملي شهر و سيماي شهري در شهرداري قزوين گفت: نهمين همايش ملي شهر و سيماي شهري و چهارمين همايش توسعه شهري با عنوان منظر تاريخي شهر در 9 اسفند ماه سال جاري در برج ميلاد با حضور استادان صاحب نظر و با محوريت مديريت شهري، توسعه شهري و منظر تاريخي و با دعوت از سرمايهگذاران و متخصصان و متفكران كشور برگزار خواهد شد.
به گزارش اداره روابط عمومي شهرداري قزوين؛ هومن باباپور با اشاره به برگزاري هشت همايش ملي شهر و سيماي شهري در سال‌هاي گذشته توسط شهرداري قزوين گفت: هشت سال است كه توسط شهرداري قزوين همايش ملي شهر و سيماي شهري با محوريت توسعه شهري و شهرسازي با حضور استادان برجسته دانشگاه‌هاي مختلف كشور برگزار مي‌شود و امسال با توجه به اهميت موضوع، اين همايش در تهران برگزار خواهد شد.
باباپور با بيان اينكه امسال نهمين همايش ملي شهر و سيماي شهري و چهارمين همايش توسعه شهري با عنوان منظر تاريخي شهر در 9 اسفند ماه سال جاري در برج ميلاد برگزار خواهد شد، گفت: امسال اين همايش با محورهاي مديريت شهري، توسعه شهري و منظر تاريخي، طبيعت سرزميني در منظر تاريخي، گردشگري و منظر شهري، فضاي عمومي شهر در منظر تاريخي و منظر فرهنگي ميراث تاريخي شهر برگزار خواهد شد.
معرفي شهر قزوين به عنوان يكي از شهرهاي مهم تاريخي كشور
 
دبير اجرايي نهمين همايش ملي شهر و سيماي شهري در شهرداري قزوين شناخت و معرفي شهر قزوين به عنوان يكي از شهرهاي مهم تاريخي كشور، شناخت و درك منظر تاريخي شهر به عنوان مقوله‌اي متشكل از تاريخ، فرهنگ و طبيعت شهر، حفظ و تداوم منظر تاريخي و شناخت و حفظ فرهنگ سرزميني را از جمله اهداف برگزاري اين همايش در سال جاري عنوان كرد.
اين مسوول افزود: شناخت و حفظ طبيعت سرزميني، ايجاد تمايز ميان مديريت شهرهاي نوين و مديريت شهرهايي با هويت تاريخي و ارزش هاي فرهنگي، مديريت حفظ و احياء بافت هاي تاريخي، تحقق توسعه پايدار شهري با حفاظت از ارزش هاي تاريخي و فرهنگي بومي و منابع طبيعي و محيط زيست شهر، عدم آسيب پذيري منظر تاريخي در مواجه شدن با توسعه شهري از ديگر اهداف برگزاري اين همايش در سال جاري است.
وي عدم آسيب‌پذيري منظر تاريخي در مواجه شدن با عوامل اقتصادي، توجه به مقياس سرزمين، از ميان برداشتن شكاف بين هويت جمعي حاضر و ارزش هاي تاريخي، تداوم و پايداري منظر تاريخي شهر براي نسل حاضر و آينده، تقويت بنيه اقتصادي و حيات اجتماعي شهر و بررسي تجارب مشابه مديريتي براي تصويب قوانين لازم و يا تغيير قوانين مورد عمل از ديگر اهداف برگزاري اين همايش در سال جاري مي‌باشد.
حضور استادان صاحب‌نظر براي انتقال تجربيات
باباپور تصريح كرد: در همايش سال جاري تلاش شده است از استادان صاحب نظر براي ارائه مباحث اين همايش و انتقال تجربيات خود به مدعوين دعوت شود.
دبير اجرايي نهمين همايش ملي شهر و سيماي شهري با بيان اينكه اين همايش توسط شهرداري قزوين با همكاري استانداري قزوين، اداره كل راه و شهرسازي، سازمان ميراث فرهنگي، شوراي اسلامي شهر قزوين، معاونت فني و اجتماعي شهرداري تهران، دانشگاه هاي شريف، بين المللي امام خميني(ره) و آزاد اسلامي قزوين و سازمان نظام مهندسي قزوين برگزار مي شود، گفت: يكي از دغدغههاي مديريت شهري حفظ  آثار و ارزش هاي تاريخي شهر همزمان با رشد و توسعه شهري است و بر اين اساس امسال نهمين همايش ملي شهر و سيماي شهري را با محوريت بررسي مباحث مرتبط با منظر تاريخي شهر قزوين برگزار مي‌كند.
اين مسوول ادامه داد: چهارچوب تاريخي شهرها و نيز نحوه ارتباط با رشد فزاينده شهر و شهرسازي و توجه شهروندان به اين دو مقوله در زندگي شهر يكي از مباحثي است كه امروزه مديران شهري سعي مي‌كنند نه تنها رشد توسعه شهري متوقف نشود بلكه به نوعي يك پل ارتباطي بين تاريخ و تمدن شهر با آينده شهر برقرار كنند.
وي افزود: شهر قزوين به لحاظ برخورداري از بيشترين اماكن تاريخي، مذهبي و فرهنگي در بافت اصل شهر و نيز فرآيند توسعه شهري در سالهاي اخير باعث شد مديران شهري سعي خود را در جهت حفظ و شناساندن اماكن تاريخي به مردم همگام با توسعه شهري اقدام كنند.
ارائه مباحث مربوط به گردشگري و مديريت شهري در همايش سال جاري
باباپور گفت: در نهمين همايش ملي شهر و سيماي شهري تلاش شده است ضمن بررسي مباحث مرتبط با منظر تاريخي شهرها به نوعي به مباحث مربوط به گردشگري و مديريت شهري پرداخته شود.
دبير اجرايي نهمين همايش ملي شهر و سيماي شهري  بيان كرد: قزوين با دارا بودن پتانسيل تاريخي و طبيعي مي‌تواند به عنوان يكي از مقاصد گردشگري ملي قرار گيرد.
اين مسوول افزود: به منظور حضور بيشتر شركت‌كنندگان در همايش فوق و با توجه به بعد ملي همايش امسال و نيز شناساندن پتانسيل‌هاي شهر قزوين مقرر شد همايش امسال در تهران برگزار شود و در اين همايش تلاش شده است مديران شهري كلان شهرها و مراكز استان‌ها از جمله شهرداران، روساي شوراي شهر، مديران كل سازمان‌هاي ميراث فرهنگي، راه و شهرسازي و سازمان نظام مهندسي ساختمان و نيز مديران و روساي گروه‌ها، دانشگده‌ها و دانشگاه‌هايي كه در موضوعات معماري ؛ شهرسازي و گردشگري فعاليت دارند از كل كشور حضور پيدا كنند.
وي گفت: در حاشيه برگزاري اين همايش، نمايشگاهي از عكسهاي تاريخي و فرهنگي و نيز توسعه شهري مربوط به قزوين در قالب يك آتليه عكاسي برگزار خواهد شد.
باباپور بيان كرد: در اين همايش ضمن ارائه توضيحات توسط مسوولين و گردانندگان همايش به نوعي قابليت هاي تاريخي و اجتماعي شهر قزوين به اعضاي حاضر در جلسه معرفي خواهد شد.
دعوت از سرمايهگذاران، متخصصان و متفكران كشور به همايش
دبير اجرايي نهمين همايش ملي شهر و سيماي شهري تصريح كرد: سعي شده است در اين همايش با دعوت از سرمايهگذاران، متخصصان و متفكران كشور زمينه توسعه و سرمايه گذاري در شهر قزوين نيز گسترش يابد.
اين مسوول اضافه كرد: همچنين سعي شده است با همكاري سازمان ميراث فرهنگي نسبت به تنظيم يك پيش نويس همكاري دو جانبه في ما بين شهرداري قزوين و سازمان ميراث فرهنگي اقدام شود تا با همكاري آژانسهاي مسافرتي زمينه برگزاري تورهاي مسافرتي كوتاه مدت از استان هاي همجوار به شهر قزوين به منظور ارائه و شناساندن قابليت‌هاي تاريخي و فرهنگي  و شناساندن به ساير مردم فراهم شود.
رونمايي از كتاب و نرم افزار اطلس شهر قزوين
وي بيان كرد: در اين همايش كتاب و نرم افزار اطلس شهر قزوين كه حاصل تلاش يك ساله سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين است و با همكاري يكي از مشاورين متخصص تهيه گرديده و شامل كليه اطلاعات شهر قزوين و فعاليت‌ها و تلاش‌هاي مديريت شهري قزوين مي‌باشد؛ براي اولين بار رونمايي مي شود.
مهلت ارائه مقاله به دبيرخانه همايش تا 28 دي‌ماه سال جاري
باباپور افزود: به منظور هر چه با شكوه‌تر  شدن برگزاري همايش امسال و نيز برخورداري از تجربيات و اطلاعات علمي، متقاضيان ارائه مقاله مي‌توانند حداكثر تا تاريخ 28 دي ماه سال جاري خلاصه مقالات خود را به آدرس دبير خانه دائمي همايش: قزوين- خيابان مولوي- محله آخوند- خانه امام جمعه شهيدي ارسال كنند و بعد از بررسي چكيده مقالات و انتخاب مقالات برتر، تعدادي از اين مقالات به عنوان سخنراني و تعدادي ديگر به عنوان پوستر در حاشيه همايش ارائه خواهد شد.
دبير اجرايي نهمين همايش ملي شهر و سيماي شهري ادامه داد: بعد از برگزاري همايش به منظور اطلاع رساني عمومي؛ مباحث مطروحه در همايش و كليه مقالات برگزيده و نيز مقالات ارائه شده در قالب يك كتاب منتشر و در اختيار علاقمندان قرار خواهد گرفت.
ارائه پروژه‌هاي شاخص به منظور تهيه پيوست فرهنگي و اجتماعي به مشاور
دبير اجرايي نهمين همايش ملي شهر و سيماي شهري با اشاره به برگزاري هشتمين همايش ملي شهر و سيماي شهري در سال گذشته بيان كرد: سال گذشته هشتمين همايش ملي شهر و سيماي شهري با رويكرد فرهنگي و اجتماعي در قزوين برگزار شد و ضمن استقبال بي‌سابقه از اين همايش توانستيم امسال تعدادي از پروژه‌ها را در قالب پيوست‌هاي فرهنگي و اجتماعي به مشاوران داراي صلاحيت لازم واگذار كنيم و امسال 7 پروژه از پروژه‌هاي شاخص به منظور تهيه پيوست فرهنگي و اجتماعي به مشاور واگذار شد كه بعد از جمع بندي، در سال آينده تمامي مطالعات و طراحي هاي پروژه هاي شهرداري قزوين جهت تهيه پيوست هاي اجتماعي و فرهنگي به مشاور واگذار خواهد شد.  
اين مسوول افزود: همچنين به لحاظ اهميت داشتن پيوستهاي اقتصادي در پروژه‌هاي شهر قزوين نيز 9 پروژه شاخص شهر قزوين جهت تهيه پيوست اقتصادي به مشاور واگذار شده است.
برگزاري كارگاه آموزشي ارزيابي تاثيرات اجتماعي در پروژه‌هاي شهري (اتا)
عضو هيئت مديره سازمان خدمات طراحي بيان كرد: امسال با برنامه‌ريزي سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين براي 19 مشاور فعال در شهرداري قزوين يك دوره كارگاه آموزشي 4 روزه برگزار شد تا آموزش‌هاي لازم را براي چگونگي ارزيابي تاثيرات اجتماعي در پروژه‌هاي شهري ببينند و  همچنين با هماهنگي سازمان نظام مهندسي استان در 6 دي ماه امسال همايشي تحت عنوان ارزيابي تاثيرات اجتماعي در پروژه‌ها به منظور آشنايي تمامي مهندسان فعال در زمينه معماري و شهرسازي برگزار خواهد شد.
مهندس باباپور بيان كرد: همچنين تا پايان سال جاري حداقل يك دوره ديگر از اين كارگاه به منظور آموزش كليه مهندسان شاغل در سازمان خدمات طراحي و سازمان مرتبط برگزار خواهد شد.
پاپان پيام

 

تصاویر مرتبط