دوشنبه ۱۳۹۴/۱۱/۲۶

همتي، استاندار قزوين:

گذشته پرافتخار شهر قزوين عامل شکوفايي اين شهر است

فريدون همتي، استاندار قزوين گفت: گذشته پرافتخار شهر قزوين مي‌تواند عامل شکوفايي اين شهر باشد.

به گزارش اداره روابط عمومي و امور بين‌الملل شهرداري قزوين؛ همتي در دوازدهمين همايش شهر و سيماي شهري و هفتمين همايش ملي توسعه شهري با عنوان شکوفايي شهري که با حضور مسئولان استاني و شهري برگزار شد، افزود: بايد براي اداره شهر و تحقق طرح ابتکاري شکوفايي شهري در قزوين از ايده‌هاي جديد شهروندان استفاده کرد.

وي به موضوعات همايش‌هاي قبلي اشاره و بيان کرد: با طراحي موضوعات جديد نبايد از موضوعات گذشته که براي شهر قزوين ضروري است غافل شد.

استاندار قزوين افزود: براي رسيدن شهر به شاخص‌هاي طرح ابتکاري شکوفايي شهرها بايد مجموعه اقداماتي طراحي و اجرايي شود تا  آثار آن در زندگي و معماري شهري ديده شود.

همتي با تأکيد بر الهام گرفتن از آموزه‌هاي ديني در شهرسازي گفت: اجرايي کردن طرح ابتکاري شکوفايي شهري در قزوين نشان‌دهنده اين مي‌باشد که قزوين به مرحله‌اي از رشد و بلوغ شهري رسيده است.

وي با بيان اينکه بايد از المان‌هاي ديني و اسلامي در شهر تاريخي و قديمي قزوين استفاده کرد، بيان کرد: بافت قديمي شهر قزوين در عين حفظ اصالت آن بايد احيا شود تا هر توريستي که وارد قزوين مي‌شود بتواند با مشاهده اين نوع معماري گذشته شهر را بشناسد و اين شناسايي نيز بايد به نسل جديد معرفي شود.

همتي ادامه داد: بين حال و گذشته ، يک‌فاصله عميقي ايجاد شده است به همين خاطر در خصوص تهاجم فرهنگي به‌طور مناسب پاسخگو نبوديم اگر اين گذشته را به نسل جديد منتقل کنيم يک روش مناسب و قوي در مقابل شبيخون فرهنگي دشمن خواهد بود به‌عنوان مسئله  مهمي که رهبري همواره بر آن تأکيد دارند.

همتي با تاکيد بر اينکه بايد در نامگذاري ميادين و خيابان‌هاي شهر از نام مخاخر شهر قزوين استفاده و اين مهم در طرح شکوفايي شهري موضوع گنجانده شود، ادامه داد: ما شهري فعال و پويا، تميز و زيبا و چشم‌انداز برگرفته از المان‌هاي اسلامي مي‌خواهيم.

استاندار با تأکيد بر تلفيق شيوه‌هاي نوين با فرهنگ گذشته گفت: مناطق جديدي که ايجاد خواهد شد لازم است يک تناسب، همخواني و همگني با ساخت‌وساز قديم و سنتي با ويژگي‌هاي پرافتخار داشته باشد.

وي افزود: شکوفايي شهري بدون مشارکت شهروندان ايجاد نمي‌شود و شهروندان بايد در تصميم‌سازي‌ها مشارکت و نظارت داشته باشند.

پايان پيام

 

تصاویر مرتبط