چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۹

نصرتي، شهردار قزوين:

شهر هوشمند و خلاق با مشارکت شهروندان تحقق پيدا مي‌کند

مديريت متحد شهري با مشارکت شهروندان مي‌توانند در راستاي سازندگي و توسعه شهر هوشمند و خلاق قدم بردارند.

 

مسعود نصرتي، شهردار قزوين گفت: مديريت متحد شهري با مشارکت شهروندان مي‌توانند در راستاي سازندگي و توسعه شهر هوشمند و خلاق قدم بردارند.
به گزارش اداره روابط عمومي و امور بين‌الملل شهرداري قزوين؛ نصرتي در يازدهمين همايش شهر و سيماي شهري و ششمين همايش ملي توسعه شهري با محوريت توسعه شهر با مشارکت شهروندان که با حضور مسوولان استاني و شهري، اساتيد بين المللي و شخصيت هاي علمي و اجرايي کشور برگزار شد، افزود: شهر قزوين داراي بزرگترين سرمايه فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي است و با اين سرمايه‌هاي ارزشمند بايد شهر را هوشمندانه اداره کرد.
شهردار قزوين گفت: ما نياز داريم که شهر را براي شهروندان امروزي به خوبي اداره کنيم و امانت دار آيندگان باشيم چون اين شهر متعلق به شهروندان امروزي نيست و آنها فقط بهره بردار آن هستند و بايد اين شهر را در اختيار شهروندان آينده قرار دهند.
وي در ادامه با اظهار خوشحالي مبني بر ميزباني شهرداري از اساتيد بين‌المللي و شخصيت‌هاي علمي و اجرايي کشور که وارد شهر تاريخي و فرهنگي قزوين شدند، بيان کرد: قزوين تاريخ 9هزار و 300ساله منطقه‌اي و هزار و 730ساله تاريخ مدنيت شهري دارد و شهر چهار انبياء و چهارمين حرم اهل بيت است.
نصرتي گفت: شهروندان افرادي خلاق، هوشمند و با استعداد هستند که فضاي را فراهم مي کنند که رشد و نمود داشته باشد.
وي با بيان اينکه شعار "شهر موجود زنده‌اي است"خيلي وقت است که بيان مي‌شود با بيان طرح مساله‌اي گفت: آيا کالبد شهر موجود زنده‌اي است يا شهروندان؟
شهردار قزوين افزود: اگر توسعه شهر با خرد جمعي صورت گيرد، آرامش و امنيت در شهر حاکم  خواهد بود.
وي بيان کرد: تاکنون ارتباط خوبي بين گروه اجرا و نظريه‌پردازها براي توسعه شهر هوشمند و خلاق با مشارکت شهروندان به وجود نيامده است.
نصرتي افزود: گذشتگان ما در قزوين اقدامات زيادي از نگاه خلاقيت و هوشمندي انجام دادند که شهر قزوين بين دو رودخانه و 6 هزار هکتار باغ سنتي طراحي شد.
وي اضافه کرد: گذشتگان ما شهر قزوين را هوشمندانه و خلاقانه طراحي و خلق ثروت کردند.
اين مقام مسوول گفت: در دو سال گذشته طرحي به سازمان ملل ارائه شد که از 18قنات 6 قنات احياء شود که اين ايده حائز رتبه شد.
وي افزود: گذشتگان ما هوشمندانه برنامه ريزي کردند اما نتوانستيم داشته‌هاي شهر را حفظ کنيم و يا کار جديدي انجام دهيم.
نصرتي با اشاره به سبک معماري اسلامي گفت: اکنون در ساخت و سازهاي شهر معلوم نيست صاحب چه سبکي هستيم و اين يکي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي مسوولان است.
شهردار قزوين با بيان اينکه برگزاري اين نوع همايش‌ها حداقل يک دغدغه‌ براي مسوولان شهر ايجاد مي‌کند، گفت: شهرداري قزوين تلاش کرده است که برنامه چشم انداز شهر را همراه با خرد جمعي تدوين کند.
وي افزود: براي رسيدن به يک شهر ايده‌آل بايد احساس تعلق ايجاد شود و توسعه پايدار شهر فقط کالبد شهري نيست و بايد با نگاه فرهنگي شهري ايده آل به آيندگان تحويل بدهيم.
اين مقام مسوول گفت: شهرداري‌ها نهاد اجتماعي هستند و وجود شوراها اين عنوان را پررنگ‌تر مي کنند.
نصرتي بيان کرد: شهروندان بزرگترين سرمايه اجتماعي هشتند و بايد از ثروت استفاده کرد.
شهردار قزوين گفت: اگر در توسعه شهر تک تک شهروندان همراه مديريت شهري باشند موفق خواهيم بود.
اين مقام مسوول بيان کرد: تهيه طرح جامع فرهنگي براي شهر تاريخي و فرهنگي در دستور کار قرار داريم و در تهيه اين طرح جامع همه اختلافات کنار گذاشته شده و فقط موضوع شهر قزوين روي ميز کار است.
پايان پيام

 

تصاویر مرتبط